„Jaka jest cena filmu promocyjnego?” – to najczęściej jedno z pierwszych z pytań, które pada ze strony Klienta. Nic w tym dziwnego, gdyż każdy chce wiedzieć ile powinien przygotować pieniędzy, aby móc zrealizować usługę w swojej firmie.

W poniższym artykule pokażę, w jaki sposób kształtuje się cena filmu promocyjnego i dlaczego agencje wystrzegają się podawania cenników filmów na swoich stronach.

Zacznę od tego, że cena filmu promocyjnego, produktowego, instruktażowego itd. zależy od wielu czynników. Niby proste, ale dla Klienta może być niezrozumiałe. „Dlaczego? Przecież takich filmów kręcicie kilkanaście w miesiącu, to powinniście znać cenę”. Otóż każdy film i jego realizacja jest inna, dlatego w pierwszej kolejności należy zrobić z Klientem dokładny wywiad poznając jego oczekiwania względem realizacji naszej usługi. Dobrym pomysłem jest podesłanie przez Klienta filmów przykładowych. O co najczęściej pytam?

Jaki masz produkt i jak chciałabyś go pokazać?

Inna będzie cena nagrania dużego obiektu hotelowego (np. z 15 salami do nakręcenia) niż jednego salonu fryzjerskiego. Im większa powierzchnia, tym więcej pracy dla operatora, a potem na montażu.

Jakie będzie miejsce nagrań?

Nagranie będzie miało miejsce w mieście, a może w górach. Musimy obliczyć koszty dojazdu ekipy do miejsca docelowego.

Ile panujesz dni zdjęciowych?

To bardzo ważne pytanie. Na krótki film promocyjny najczęściej wystarcza jeden dzień. Jednak większe projekty czy obiekty wymagają więcej pracy, a to znowu przekłada się na koszt.

Cennik filmu reklamowego

Ile kosztuje film produktowy?

Jaka ma być długość filmu promocyjnego? Gdzie będzie dystrybuowany?

Przy szacowaniu budżetu na film należy zastanowić się czy mówimy o klipie 2-3 minutowym (odpowiednim pod Social Media), czy np. filmie 10 minutowym, który ma być puszczany na ekranie w obiekcie. Zazwyczaj im dłuższy film, tym bardziej czasochłonne nagrania, jak i więcej pracy przy montażu. Zdarza się jednak, że Klient chciałby pokazać coś co dzieje się na przestrzeni kilku dni (np. festiwal, konferencję, proces produkcyjny), co także wiąże się z dłuższym czasem realizacji zdjęć. Ponadto często chciałby, aby wielodniowe wydarzenie pokazać w krótkim, dynamicznym i kompleksowym spocie, co wymaga zręczności montażysty.

Czy mają w nim być zawarte tzw. „setki”?

Kolejną kwestią jest pytanie o ewentualne wypowiedzi w filmie, czyli tzw. „setki”. Potrzebna jest osoba, która skoordynuje zadawanie pytań i będzie dbała o płynność i jakość wywiadu.

Na jakim montażu Tobie zależy?

Pamiętajmy, że zrobienie filmu to nie tylko jego nakręcenie! Po nagraniach, materiał zdjęciowy zostaje przekazany do montażysty, który spędza nad nim kolejne godziny.

Czy masz swoją muzykę?

Ciekawy klip promocyjny najczęściej ma podkład muzyczny. Dzięki temu będzie atrakcyjniejszy w odbiorze. Warto pamiętać, że utwory także kosztują i posiadają różne licencje.

Film z drona

Ujęcia z drona są najlepszą formą promocji!

Dodatkowe usługi, które wpływają na cenę filmu promocyjnego 

Standardem filmu promocyjnego jest wykonanie prostej oprawy graficznej, jak plansza informacyjna na początek i na koniec,  logotypy. Czasem jednak Klient chciałaby, aby film więcej wyjaśniał – wówczas możemy zaproponować np. infografiki, czy animacje.

Kolejnym istotnym elementem jest dodanie napisów. Jeśli film ma być dedykowany pod Social Media, to napisy są bardzo istotne. Czasem wystarczy sam podkład muzyczny – oczywiście, jak nagrywamy bez tzw. „setek”.

Istnieje jeszcze wiele więcej zapytań, które mogą się pojawić w trakcie planowania. Przykładowo czasem potrzebne jest wynajęcie aktorów, wizażysty, ewentualnej scenografii, dodatkowego sprzętu itd.

Dlatego koszt filmu promocyjnego może wynosić od 1 tys. do kilkunastu tysięcy złotych! Profesjonalny spot reklamy czy bardzo skomplikowana i długa animacja mogą kosztować nawet więcej. To dlatego agencje nie są w stanie przedstawić obiektywnego cennika, bo zwyczajnie nie znają Twoich oczekiwań.

„Nie mam pomysłu na film promocyjny”

A co, jeśli Klient zupełnie nie wie, co chciałaby na takim filmie pokazać? Nic nie szkodzi, bazując na naszym wieloletnim doświadczeniu sami podpowiemy, co można i warto pokazać. W takiej sytuacji przedstawiamy kilka opcji z propozycją ceny.

Jeśli chcesz podkręcić marketing Twojej filmy i zlecić nakręcenie filmu reklamowego nic prostszego.

Skontaktuj się z nami, a otrzymasz bezpłatną wycenę usługi!

Autor: Agata Panas

fot. pixaby.com